Xiaomi Redmi Note
4.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery—
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Xiaomi Redmi Note is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Octa-core 1.4/1.7 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Xiaomi Redmi Note at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, March |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 154 x 78.7 x 9.5 mm (6.06 x 3.10 x 0.37 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density)Corning Gorilla Glass 3 |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.4 (KitKat); MIUI 9.2 |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4/1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 8GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery Removable Li-Po 3100 mAh / 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | 2014712 |
| Price | About 22 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi Note released?
The Xiaomi Redmi Note was announced 2014, March.
What is the Xiaomi Redmi Note's display size?
The Xiaomi Redmi Note has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi Note have?
The Xiaomi Redmi Note is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi Note have?
The Xiaomi Redmi Note is available with 8GB / 1GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi Note have?
The Xiaomi Redmi Note features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
Does the Xiaomi Redmi Note support 5G?
No, the Xiaomi Redmi Note does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Xiaomi Redmi Note run?
The Xiaomi Redmi Note runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi Note?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi Note at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.