Xiaomi Redmi Pro
7.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4050 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi Pro is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Deca-core 2.5 GHz - Exclusive edition chipset, a 4050 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi Pro at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, July |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 151.5 x 76.2 x 8.2 mm (5.96 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); MIUI 10 |
| Chipset | Mediatek MT6797T Helio X25 (20 nm) - High & Exclusive editions |
| CPU | Deca-core 2.5 GHz - Exclusive edition |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM (Exclusive edition) |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Dual | 13 MP, f/2.0, PDAF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio; recording |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gold, Gray |
| Price | About 189 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi Pro released?
The Xiaomi Redmi Pro was announced 2016, July.
What is the Xiaomi Redmi Pro's display size?
The Xiaomi Redmi Pro has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi Pro have?
The Xiaomi Redmi Pro is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi Pro have?
The Xiaomi Redmi Pro is available with 32GB / 3GB / 64GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi Pro have?
The Xiaomi Redmi Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Redmi Pro battery capacity?
The Xiaomi Redmi Pro has a 4050 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi Pro support 5G?
No, the Xiaomi Redmi Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi Pro run?
The Xiaomi Redmi Pro runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi Pro?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi Pro at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN