Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2)
7.6/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.99 inches · 720×1440
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3080 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.99 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 3080 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 160.7 x 77.3 x 8.1 mm (6.33 x 3.04 x 0.32 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~74.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); MIUI 10.3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/2.2, 1.25μm, PDAF 5 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR, LED flash |
| Single | 16 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3080 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Gold, Rose Gold, Mesmerising Blue, Stunning Black |
| Models | M1803E6G, M1803E6H, M1803E6I |
| Price | About 166 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) released?
The Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) was announced 2018, May.
What is the Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2)'s display size?
The Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) has a 5.99 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) have?
The Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) have?
The Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) have?
The Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) battery capacity?
The Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) has a 3080 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) support 5G?
No, the Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) run?
The Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2)?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.