Xiaomi Redmi Y1 Lite
5.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3080 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi Y1 Lite is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3080 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi Y1 Lite at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, November |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 153 x 76.2 x 7.6 mm (6.02 x 3.00 x 0.30 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3080 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Dark Grey, Silver, Rose Gold |
| Models | MDI6 |
| Price | About 99 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi Y1 Lite released?
The Xiaomi Redmi Y1 Lite was announced 2017, November.
What is the Xiaomi Redmi Y1 Lite's display size?
The Xiaomi Redmi Y1 Lite has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi Y1 Lite have?
The Xiaomi Redmi Y1 Lite comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi Y1 Lite have?
The Xiaomi Redmi Y1 Lite is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi Y1 Lite have?
The Xiaomi Redmi Y1 Lite features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Redmi Y1 Lite battery capacity?
The Xiaomi Redmi Y1 Lite has a 3080 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi Y1 Lite support 5G?
No, the Xiaomi Redmi Y1 Lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi Y1 Lite run?
The Xiaomi Redmi Y1 Lite runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi Y1 Lite?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi Y1 Lite at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.