Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A)
6.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3080 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3080 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, November |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 153 x 76.2 x 7.7 mm (6.02 x 3.00 x 0.30 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3.1", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3080 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Dark Grey, Silver, Rose Gold |
| Models | MDI6S |
| Price | About 155 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) released?
The Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) was announced 2017, November.
What is the Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A)'s display size?
The Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) have?
The Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) have?
The Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) have?
The Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) battery capacity?
The Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) has a 3080 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) support 5G?
No, the Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) run?
The Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A)?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.