Yota YotaPhone 2
6.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Yota YotaPhone 2 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Yota YotaPhone 2 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 144.9 x 69.4 x 9 mm (5.70 x 2.73 x 0.35 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.6 cm2 (~68.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~442 ppi density) |
| Protection | Corning |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.3 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Qi wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | YD201 |
| Price | About 166 USD |
● Questions about this phone
When was the Yota YotaPhone 2 released?
The Yota YotaPhone 2 was announced 2014, February.
What is the Yota YotaPhone 2's display size?
The Yota YotaPhone 2 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Yota YotaPhone 2 have?
The Yota YotaPhone 2 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Yota YotaPhone 2 have?
The Yota YotaPhone 2 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Yota YotaPhone 2 have?
The Yota YotaPhone 2 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Yota YotaPhone 2 battery capacity?
The Yota YotaPhone 2 has a 2500 mAh battery.
Does the Yota YotaPhone 2 support 5G?
No, the Yota YotaPhone 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Yota YotaPhone 2 run?
The Yota YotaPhone 2 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.3 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Yota YotaPhone 2?
AppsApk's editorial team rates the Yota YotaPhone 2 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN