BenQ-Siemens SL80
2.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2006Cancelled
- NetworkGSM
- Display1.8 inches · 132×176
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery750 mAh
- OS—
Sponsored
The BenQ-Siemens SL80 is a smartphone announced 2006. Key specs include a 1.8 inches display, a 1.3 MP main camera, and a 750 mAh battery. AppsApk rates the BenQ-Siemens SL80 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2006, August |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| Dimensions | 92 x 48 x 23 mm, 78 cc (3.62 x 1.89 x 0.91 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.0 cm2 (~22.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 132 x 176 pixels, 4:3 ratio (~122 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 52MB |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Mauve Sensation |
● Questions about this phone
When was the BenQ-Siemens SL80 released?
The BenQ-Siemens SL80 was announced 2006, August.
What is the BenQ-Siemens SL80's display size?
The BenQ-Siemens SL80 has a 1.8 inches display with 132 x 176 pixels resolution.
What camera does the BenQ-Siemens SL80 have?
The BenQ-Siemens SL80 features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
What is the BenQ-Siemens SL80 battery capacity?
The BenQ-Siemens SL80 has a 750 mAh battery.
Does the BenQ-Siemens SL80 support 5G?
No, the BenQ-Siemens SL80 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the BenQ-Siemens SL80?
AppsApk's editorial team rates the BenQ-Siemens SL80 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.