BenQ-Siemens SF71
2.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2007Discontinued
- NetworkGSM
- Display2.0 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery920 mAh
- OS—
Sponsored
The BenQ-Siemens SF71 is a smartphone announced 2007. Key specs include a 2.0 inches display, a 2 MP main camera, and a 920 mAh battery. AppsApk rates the BenQ-Siemens SF71 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2007, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 96 x 48 x 23 mm (3.78 x 1.89 x 0.91 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~26.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 GB (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA videocall camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1, A2DP |
| GPS | No |
| USB | 1.1 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 920 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the BenQ-Siemens SF71 released?
The BenQ-Siemens SF71 was announced 2007, March.
What is the BenQ-Siemens SF71's display size?
The BenQ-Siemens SF71 has a 2.0 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the BenQ-Siemens SF71 have?
The BenQ-Siemens SF71 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the BenQ-Siemens SF71 battery capacity?
The BenQ-Siemens SF71 has a 920 mAh battery.
Does the BenQ-Siemens SF71 support 5G?
No, the BenQ-Siemens SF71 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / UMTS.
What is AppsApk's rating for the BenQ-Siemens SF71?
AppsApk's editorial team rates the BenQ-Siemens SF71 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.