Karbonn Titanium Mach Two S360
4.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery—
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Karbonn Titanium Mach Two S360 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Karbonn Titanium Mach Two S360 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, March |
BODY | |
| Dimensions | 138 x 70.5 x 6.3 mm (5.43 x 2.78 x 0.25 in) |
| Weight | 112 g (3.95 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Non-removable Li-Ion 1900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Deep Blue |
| Price | About 155 USD |
● Questions about this phone
When was the Karbonn Titanium Mach Two S360 released?
The Karbonn Titanium Mach Two S360 was announced 2015, March.
What is the Karbonn Titanium Mach Two S360's display size?
The Karbonn Titanium Mach Two S360 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Karbonn Titanium Mach Two S360 have?
The Karbonn Titanium Mach Two S360 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Karbonn Titanium Mach Two S360 have?
The Karbonn Titanium Mach Two S360 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Karbonn Titanium Mach Two S360 have?
The Karbonn Titanium Mach Two S360 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
Does the Karbonn Titanium Mach Two S360 support 5G?
No, the Karbonn Titanium Mach Two S360 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Karbonn Titanium Mach Two S360 run?
The Karbonn Titanium Mach Two S360 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Karbonn Titanium Mach Two S360?
AppsApk's editorial team rates the Karbonn Titanium Mach Two S360 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.