Karbonn Titanium Wind W4
4.0/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1950 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8.1
Sponsored
The Karbonn Titanium Wind W4 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, and a 1950 mAh battery. AppsApk rates the Karbonn Titanium Wind W4 at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
6.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 125.1 x 64.3 x 11 mm (4.93 x 2.53 x 0.43 in) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | radio |
FEATURES | |
| Sensors | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1950 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black,White, Red |
| Price | About 63 USD |
● Questions about this phone
When was the Karbonn Titanium Wind W4 released?
The Karbonn Titanium Wind W4 was announced 2014, September.
What is the Karbonn Titanium Wind W4's display size?
The Karbonn Titanium Wind W4 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Karbonn Titanium Wind W4 have?
The Karbonn Titanium Wind W4 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Karbonn Titanium Wind W4 have?
The Karbonn Titanium Wind W4 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Karbonn Titanium Wind W4 battery capacity?
The Karbonn Titanium Wind W4 has a 1950 mAh battery.
Does the Karbonn Titanium Wind W4 support 5G?
No, the Karbonn Titanium Wind W4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Karbonn Titanium Wind W4 run?
The Karbonn Titanium Wind W4 runs Microsoft Windows Phone 8.1.
What is AppsApk's rating for the Karbonn Titanium Wind W4?
AppsApk's editorial team rates the Karbonn Titanium Wind W4 at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.