Kyocera Hydro Life
4.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Kyocera Hydro Life is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Kyocera Hydro Life at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 131.8 x 65.4 x 10.9 mm (5.19 x 2.57 x 0.43 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Yes |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8212 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Smart Sonic Receiver |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Kyocera Hydro Life released?
The Kyocera Hydro Life was announced 2014, August.
What is the Kyocera Hydro Life's display size?
The Kyocera Hydro Life has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Kyocera Hydro Life have?
The Kyocera Hydro Life comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Kyocera Hydro Life have?
The Kyocera Hydro Life is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Kyocera Hydro Life have?
The Kyocera Hydro Life features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Kyocera Hydro Life battery capacity?
The Kyocera Hydro Life has a 2000 mAh battery.
Does the Kyocera Hydro Life support 5G?
No, the Kyocera Hydro Life does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Kyocera Hydro Life run?
The Kyocera Hydro Life runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Kyocera Hydro Life?
AppsApk's editorial team rates the Kyocera Hydro Life at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.