Mitac MIO A502
1.7/ 10
Announced 2007Cancelled
- NetworkGSM
- Display2.7 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1050 mAh
- OSWindows Mobile 6 Professional
Sponsored
The Mitac MIO A502 is a smartphone announced 2007. Key specs include a 2.7 inches display, a 200 MHz ARM926EJ-S chipset, a 2 MP main camera, and a 1050 mAh battery. AppsApk rates the Mitac MIO A502 at 1.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2007, Q4 |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| Dimensions | 95.7 x 59.6 x 20.7 mm (3.77 x 2.35 x 0.81 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.7 inches, 22.6 cm2 (~39.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~148 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Windows Mobile 6 Professional |
| Chipset | TI OMAP 850 |
| CPU | 200 MHz ARM926EJ-S |
MEMORY | |
| Card slot | SD/MMC, SDIO |
| Internal | 64MB RAM, ROM varies by region |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | Yes, SiRF Star III chipset |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray |
● Questions about this phone
When was the Mitac MIO A502 released?
The Mitac MIO A502 was announced 2007, Q4.
What is the Mitac MIO A502's display size?
The Mitac MIO A502 has a 2.7 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Mitac MIO A502 have?
The Mitac MIO A502 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Mitac MIO A502 battery capacity?
The Mitac MIO A502 has a 1050 mAh battery.
Does the Mitac MIO A502 support 5G?
No, the Mitac MIO A502 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Mitac MIO A502 run?
The Mitac MIO A502 runs Windows Mobile 6 Professional.
What is AppsApk's rating for the Mitac MIO A502?
AppsApk's editorial team rates the Mitac MIO A502 at 1.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.