Mitsubishi M520
2.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2004Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 128×128
- CameraVGA
- Memory—
- Battery680 mAh
- OS—
Sponsored
The Mitsubishi M520 is a smartphone announced 2004. A 680 mAh battery. AppsApk rates the Mitsubishi M520 at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2004, Q4 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 76 x 43 x 22 mm (2.99 x 1.69 x 0.87 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 3MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | No |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 680 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Crystal Silver and Sapphire Blue |
● Questions about this phone
When was the Mitsubishi M520 released?
The Mitsubishi M520 was announced 2004, Q4.
What is the Mitsubishi M520 battery capacity?
The Mitsubishi M520 has a 680 mAh battery.
Does the Mitsubishi M520 support 5G?
No, the Mitsubishi M520 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Mitsubishi M520?
AppsApk's editorial team rates the Mitsubishi M520 at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.