Modu Night jacket
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2009. Released 2009Discontinued
- NetworkGSM
- Display1.3 inches · 128 x 96 pixels
- Camera3.2 MP
- Memory6 GB
- Battery530 mAh
- OS—
Sponsored
The Modu Night jacket is a smartphone announced 2009. Released 2009. Key specs include a 1.3 inches display, up to 6GB storage, a 3.2 MP main camera, and a 530 mAh battery. AppsApk rates the Modu Night jacket at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2009. Released 2009 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 97.5 x 53.5 x 15.9 mm (3.84 x 2.11 x 0.63 in) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 65K colors |
| Size | 1.3 inches, 5.2 cm2 (~10.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 96 pixels, 4:3 ratio (~123 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 1.6GB |
MAIN CAMERA | |
| Features | flash |
| Video | No |
| Single | 3.2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 530 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ultra Violet |
● Questions about this phone
When was the Modu Night jacket released?
The Modu Night jacket was announced 2009. Released 2009.
What is the Modu Night jacket's display size?
The Modu Night jacket has a 1.3 inches display with 128 x 96 pixels resolution.
How much storage does the Modu Night jacket have?
The Modu Night jacket is available with 6GB of internal storage.
What camera does the Modu Night jacket have?
The Modu Night jacket features a 3.2 MP main camera. Specifications: 3.2 MP.
What is the Modu Night jacket battery capacity?
The Modu Night jacket has a 530 mAh battery.
Does the Modu Night jacket support 5G?
No, the Modu Night jacket does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Modu Night jacket?
AppsApk's editorial team rates the Modu Night jacket at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.