Modu T
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.2 inches · 240×320
- CameraNo
- Memory—
- Battery500 mAh
- OS—
Sponsored
The Modu T is a smartphone announced 2010. Key specs include a 2.2 inches display and a 500 mAh battery. AppsApk rates the Modu T at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, Q4 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 76 x 46.5 x 11 mm (2.99 x 1.83 x 0.43 in) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~42.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
PLATFORM | |
| Chipset | Qualcomm QSC6270 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot), 2 GB included |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | A-GPS only |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Modu T released?
The Modu T was announced 2010, October. Released 2010, Q4.
What is the Modu T's display size?
The Modu T has a 2.2 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What is the Modu T battery capacity?
The Modu T has a 500 mAh battery.
Does the Modu T support 5G?
No, the Modu T does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What is AppsApk's rating for the Modu T?
AppsApk's editorial team rates the Modu T at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.