Nokia 108 Dual SIM
1.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2013Available
- NetworkGSM
- Display1.8 inches · 128×160
- CameraVGA
- Memory—
- Battery950 mAh
- OS—
Sponsored
The Nokia 108 Dual SIM is a smartphone announced 2013. Key specs include a 1.8 inches display and a 950 mAh battery. AppsApk rates the Nokia 108 Dual SIM at 1.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
1.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September |
| Status | Available. Released 2013, October |
BODY | |
| Dimensions | 110.4 x 47 x 13.5 mm, 70.1 cc (4.35 x 1.85 x 0.53 in) |
| Weight | 70.2 g (2.47 oz) |
| Build | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~19.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 320p@15fps |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| USB | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery (BL-4C) |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red, Blue, Yellow |
| Price | About 32 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 108 Dual SIM released?
The Nokia 108 Dual SIM was announced 2013, September.
What is the Nokia 108 Dual SIM's display size?
The Nokia 108 Dual SIM has a 1.8 inches display with 128 x 160 pixels (~114 ppi density) resolution.
What is the Nokia 108 Dual SIM battery capacity?
The Nokia 108 Dual SIM has a 950 mAh battery.
Does the Nokia 108 Dual SIM support 5G?
No, the Nokia 108 Dual SIM does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Nokia 108 Dual SIM?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 108 Dual SIM at 1.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.