Nokia 130 (2017)
1.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkGSM
- Display1.8 inches · 120×160
- CameraVGA
- Memory—
- Battery1020 mAh
- OS—
Sponsored
The Nokia 130 (2017) is a smartphone announced 2017. Key specs include a 1.8 inches display and a 1020 mAh battery. AppsApk rates the Nokia 130 (2017) at 1.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
1.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, July |
| Status | Available. Released 2017, August |
BODY | |
| Dimensions | 111.5 x 48.4 x 14.2 mm (4.39 x 1.91 x 0.56 in) |
| Weight | 74 g (2.61 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.0 cm2 (~18.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~111 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8MB 4MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1020 mAh battery (BL-5C) |
MISC | |
| Colors | Red, Grey, Black |
| Price | About 32 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 130 (2017) released?
The Nokia 130 (2017) was announced 2017, July.
What is the Nokia 130 (2017)'s display size?
The Nokia 130 (2017) has a 1.8 inches display with 120 x 160 pixels resolution.
What is the Nokia 130 (2017) battery capacity?
The Nokia 130 (2017) has a 1020 mAh battery.
Does the Nokia 130 (2017) support 5G?
No, the Nokia 130 (2017) does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Nokia 130 (2017)?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 130 (2017) at 1.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN