Nokia 2.3
6.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Nokia 2.3 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Nokia 2.3 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - Global |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, December |
| Status | Available. Released 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 157.7 x 75.4 x 8.7 mm (6.21 x 2.97 x 0.34 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0; Android One |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.2, 1/3.1", 1.12µm, AF 2 MP, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Cyan Green, Sand, Charcoal |
| Models | TA-1211, TA-1214, TA-1206, TA-1209 |
| Price | About $ 129.00"; |
● Questions about this phone
When was the Nokia 2.3 released?
The Nokia 2.3 was announced 2019, December.
What is the Nokia 2.3's display size?
The Nokia 2.3 has a 6.2 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 2.3 have?
The Nokia 2.3 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 2.3 have?
The Nokia 2.3 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Nokia 2.3 have?
The Nokia 2.3 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Nokia 2.3 battery capacity?
The Nokia 2.3 has a 4000 mAh battery.
Does the Nokia 2.3 support 5G?
No, the Nokia 2.3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia 2.3 run?
The Nokia 2.3 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Nokia 2.3?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 2.3 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN