Nokia 2
5.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Nokia 2 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Nokia 2 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, October |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 143.5 x 71.3 x 9.3 mm (5.65 x 2.81 x 0.37 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909v2 Snapdragon 212 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | 5 MP |
| 3.5mm jack | 5 MP |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio with RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pewter/Black, Pewter/White, Copper/Black |
| Models | TA-1029, TA-1035, TA-1007 |
| Price | About 131 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 2 released?
The Nokia 2 was announced 2017, October.
What is the Nokia 2's display size?
The Nokia 2 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 2 have?
The Nokia 2 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 2 have?
The Nokia 2 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Nokia 2 have?
The Nokia 2 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Nokia 2 battery capacity?
The Nokia 2 has a 4100 mAh battery.
Does the Nokia 2 support 5G?
No, the Nokia 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia 2 run?
The Nokia 2 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Nokia 2?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 2 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.