Nokia 210
1.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkGSM
- Display2.4 inches · 240×320
- Camera0.3 MP
- Memory—
- Battery1020 mAh
- OS—
Sponsored
The Nokia 210 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 2.4 inches display, a 0.3 MP main camera, and a 1020 mAh battery. AppsApk rates the Nokia 210 at 1.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
2.0
design
2.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | Yes |
| 4G bands | Yes |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 120.8 x 53.5 x 13.8 mm (4.76 x 2.11 x 0.54 in) |
| Weight | 82 g (2.89 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~27.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
PLATFORM | |
| Chipset | Mediatek MT6260A |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16MB |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 0.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Charcoal, Red, Grey |
| Models | TA-1139 |
| Price | About 32 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 210 released?
The Nokia 210 was announced 2019, February.
What is the Nokia 210's display size?
The Nokia 210 has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Nokia 210 have?
The Nokia 210 features a 0.3 MP main camera. Specifications: 0.3 MP.
What is the Nokia 210 battery capacity?
The Nokia 210 has a 1020 mAh battery.
Does the Nokia 210 support 5G?
No, the Nokia 210 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Nokia 210?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 210 at 1.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.