Nokia 216
2.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkGSM
- Display2.4 inches · 240×320
- CameraVGA
- Memory—
- Battery1020 mAh
- OS—
Sponsored
The Nokia 216 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 2.4 inches display and a 1020 mAh battery. AppsApk rates the Nokia 216 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 118 x 50.2 x 13.5 mm, 71.7 cc (4.65 x 1.98 x 0.53 in) |
| Weight | 82.6 (2.93 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 240p@15fps |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA, LED flash |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 1.1 |
| Radio | Stereo FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gray, Mint |
| Models | 1.01 W/kg (head) 1.07 W/kg (body) |
| Price | About 43 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 216 released?
The Nokia 216 was announced 2016, September.
What is the Nokia 216's display size?
The Nokia 216 has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What is the Nokia 216 battery capacity?
The Nokia 216 has a 1020 mAh battery.
Does the Nokia 216 support 5G?
No, the Nokia 216 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Nokia 216?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 216 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.