Nokia 220
2.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkGSM
- Display2.4 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1100 mAh
- OS—
Sponsored
The Nokia 220 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 2.4 inches display, a 2 MP main camera, and a 1100 mAh battery. AppsApk rates the Nokia 220 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, February |
BODY | |
| Dimensions | 116.4 x 50.3 x 13.2 mm (4.58 x 1.98 x 0.52 in) |
| Weight | 83.6 (2.93 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Video | 320p@15fps |
| Single | 2 MP, 1/5" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| USB | microUSB 1.1 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery (BL-5C) |
MISC | |
| Colors | Red, black, white, yellow, cyan |
| Price | 43 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 220 released?
The Nokia 220 was announced 2014, February.
What is the Nokia 220's display size?
The Nokia 220 has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Nokia 220 have?
The Nokia 220 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Nokia 220 battery capacity?
The Nokia 220 has a 1100 mAh battery.
Does the Nokia 220 support 5G?
No, the Nokia 220 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Nokia 220?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 220 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN