Nokia 230 Dual SIM
3.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkGSM
- Display2.8 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery—
- OS—
Sponsored
The Nokia 230 Dual SIM is a smartphone announced 2015. Key specs include a 2.8 inches display and a 2 MP main camera. AppsApk rates the Nokia 230 Dual SIM at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 124.6 x 53.4 x 10.9 mm (4.91 x 2.10 x 0.43 in) |
| Weight | 91.8 g (3.25 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~36.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 240p@15fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| Dual | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 1.1 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 77 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 230 Dual SIM released?
The Nokia 230 Dual SIM was announced 2015, November.
What is the Nokia 230 Dual SIM's display size?
The Nokia 230 Dual SIM has a 2.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Nokia 230 Dual SIM have?
The Nokia 230 Dual SIM features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
Does the Nokia 230 Dual SIM support 5G?
No, the Nokia 230 Dual SIM does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Nokia 230 Dual SIM?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 230 Dual SIM at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.