Nokia 3.1 A
4.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2990 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Nokia 3.1 A is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.45 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2990 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Nokia 3.1 A at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA (unspecified) |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, June |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 152.7 x 71.9 x 9.4 mm (6.01 x 2.83 x 0.37 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM429 Snapdragon 429 |
| CPU | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 504 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2990 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | TA1140 |
| Price | About 104 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 3.1 A released?
The Nokia 3.1 A was announced 2019, June.
What is the Nokia 3.1 A's display size?
The Nokia 3.1 A has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 3.1 A have?
The Nokia 3.1 A comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 3.1 A have?
The Nokia 3.1 A is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Nokia 3.1 A have?
The Nokia 3.1 A features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Nokia 3.1 A battery capacity?
The Nokia 3.1 A has a 2990 mAh battery.
Does the Nokia 3.1 A support 5G?
No, the Nokia 3.1 A does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia 3.1 A run?
The Nokia 3.1 A runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Nokia 3.1 A?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 3.1 A at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.