Nokia 3.1 Plus
5.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Nokia 3.1 Plus is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53- Global chipset, a 3500 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Nokia 3.1 Plus at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - USA |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 14(700), 29(700), 30(2300) - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 156.9 x 76.4 x 8.2 mm (6.18 x 3.01 x 0.32 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~77.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) - Global |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53- Global |
| GPU | PowerVR GE8320 - Global |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 400 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM (USA), 32GB 3 RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.0, AF 5 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (USA, APAC & EMEA) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, White, Gray |
| Models | TA-1118, TA-1125, TA-1113, TA-1117, TA-1124, TA-1125 |
| Price | About 163 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 3.1 Plus released?
The Nokia 3.1 Plus was announced 2018, October.
What is the Nokia 3.1 Plus's display size?
The Nokia 3.1 Plus has a 6.0 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 3.1 Plus have?
The Nokia 3.1 Plus comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 3.1 Plus have?
The Nokia 3.1 Plus is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Nokia 3.1 Plus have?
The Nokia 3.1 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Nokia 3.1 Plus battery capacity?
The Nokia 3.1 Plus has a 3500 mAh battery.
Does the Nokia 3.1 Plus support 5G?
No, the Nokia 3.1 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia 3.1 Plus run?
The Nokia 3.1 Plus runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Nokia 3.1 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 3.1 Plus at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN