Nokia 3.1
6.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2990 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Nokia 3.1 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2990 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Nokia 3.1 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 GSM 900 / 1800 - India |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - APAC, EMEA, India HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - LATAM, NAM |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - APAC, EMEA LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 28(700), 38(2600), 40(2300) - LATAM, NAM LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) - India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 146.3 x 68.7 x 8.7 mm (5.76 x 2.70 x 0.34 in) |
| Weight | 138.3 g (4.87 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 69.8 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~310 ppi density) |
| Protection | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~310 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3 RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (APAC & EMEA only) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2990 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue/Copper, Black/Chrome, White/Iron |
| Models | TA-1049, TA-1057, TA-1063, TA-1070, TA-1074 |
| Price | About 131 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 3.1 released?
The Nokia 3.1 was announced 2018, May.
What is the Nokia 3.1's display size?
The Nokia 3.1 has a 5.2 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 3.1 have?
The Nokia 3.1 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 3.1 have?
The Nokia 3.1 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Nokia 3.1 have?
The Nokia 3.1 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Nokia 3.1 battery capacity?
The Nokia 3.1 has a 2990 mAh battery.
Does the Nokia 3.1 support 5G?
No, the Nokia 3.1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia 3.1 run?
The Nokia 3.1 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Nokia 3.1?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 3.1 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.