Nokia 3.2
7.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.26 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Nokia 3.2 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.26 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Nokia 3.2 at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) - EMEA, APAC, MENA , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) - India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 159.4 x 76.2 x 8.6 mm (6.28 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~80.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Qualcomm SDM429 Snapdragon 429 |
| CPU | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 504 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 400 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3 RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted, 32/3GB only), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Steel |
| Models | TA-1156, TA-1159, TA-1164 |
| Price | About 174 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 3.2 released?
The Nokia 3.2 was announced 2019, February.
What is the Nokia 3.2's display size?
The Nokia 3.2 has a 6.26 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 3.2 have?
The Nokia 3.2 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 3.2 have?
The Nokia 3.2 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Nokia 3.2 have?
The Nokia 3.2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Nokia 3.2 battery capacity?
The Nokia 3.2 has a 4000 mAh battery.
Does the Nokia 3.2 support 5G?
No, the Nokia 3.2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia 3.2 run?
The Nokia 3.2 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Nokia 3.2?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 3.2 at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.