Nokia 3310 4G
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display2.4 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1200 mAh
- OS—
Sponsored
The Nokia 3310 4G is a smartphone announced 2018. Key specs include a 2.4 inches display, a 2 MP main camera, and a 1200 mAh battery. AppsApk rates the Nokia 3310 4G at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
1.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
1.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, January |
| Status | Available. Released 2018, February |
BODY | |
| Dimensions | 117 x 52.4 x 13.4 mm (4.61 x 2.06 x 0.53 in) |
| Weight | 88.1 g (3.10 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~29.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery (BL-4UL) |
MISC | |
| Colors | Azure, Yellow, Warm Red, Charcoa |
| Price | About 109 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 3310 4G released?
The Nokia 3310 4G was announced 2018, January.
What is the Nokia 3310 4G's display size?
The Nokia 3310 4G has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Nokia 3310 4G have?
The Nokia 3310 4G features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Nokia 3310 4G battery capacity?
The Nokia 3310 4G has a 1200 mAh battery.
Does the Nokia 3310 4G support 5G?
No, the Nokia 3310 4G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What is AppsApk's rating for the Nokia 3310 4G?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 3310 4G at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.