Nokia 4.2
7.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.71 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Nokia 4.2 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.71 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Nokia 4.2 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - Global |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - EMEA, APAC, MENA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 149 x 71.3 x 8.4 mm (5.87 x 2.81 x 0.33 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.71 inches, 81.4 cm2 (~76.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 400 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3 RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.12µm, PDAF 2 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Pink Sand |
| Models | TA-1184, TA-1133, TA-1149, TA-1150, TA-1157 |
| Price | About 163 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 4.2 released?
The Nokia 4.2 was announced 2019, February.
What is the Nokia 4.2's display size?
The Nokia 4.2 has a 5.71 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 4.2 have?
The Nokia 4.2 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 4.2 have?
The Nokia 4.2 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Nokia 4.2 have?
The Nokia 4.2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Nokia 4.2 battery capacity?
The Nokia 4.2 has a 3000 mAh battery.
Does the Nokia 4.2 support 5G?
No, the Nokia 4.2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia 4.2 run?
The Nokia 4.2 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Nokia 4.2?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 4.2 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.