Nokia 5.1 Plus (Nokia X5)
6.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.86 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3060 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.86 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) - Global chipset, a 3060 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 28(700), 38(2600), 40(2300), 66(1700/2100) - USA |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 149.5 x 72 x 8.1 mm (5.89 x 2.83 x 0.32 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.86 inches, 85.7 cm2 (~79.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~287 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) - Global |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 400 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.0, PDAF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3060 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Night black, Glacier white, Baltic sea blue |
| Models | TA-1120, TA-1105, TA-1102 |
| Price | About 163 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) released?
The Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) was announced 2018, July.
What is the Nokia 5.1 Plus (Nokia X5)'s display size?
The Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) has a 5.86 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) have?
The Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) is available with 3 GB or 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) have?
The Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) have?
The Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) battery capacity?
The Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) has a 3060 mAh battery.
Does the Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) support 5G?
No, the Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) run?
The Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Nokia 5.1 Plus (Nokia X5)?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.