Nokia 5
5.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Nokia 5 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Nokia 5 at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 149.7 x 72.5 x 8 mm (5.89 x 2.85 x 0.31 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Tempered Blue, Silver, Matte Black, Copper |
| Models | TA-1053, TA-1024, TA-1044, TA-1027 |
| Price | About 153 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 5 released?
The Nokia 5 was announced 2017, February.
What is the Nokia 5's display size?
The Nokia 5 has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 5 have?
The Nokia 5 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 5 have?
The Nokia 5 is available with 16GB / 2GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Nokia 5 have?
The Nokia 5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Nokia 5 battery capacity?
The Nokia 5 has a 3000 mAh battery.
Does the Nokia 5 support 5G?
No, the Nokia 5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia 5 run?
The Nokia 5 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Nokia 5?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 5 at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN