Nokia 6
6.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Nokia 6 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Nokia 6 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, January |
| Status | Available. Released 2017, January |
BODY | |
| Dimensions | 154 x 75.8 x 7.9 mm (6.06 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM (Arte Black) |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1.0µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12µm, AF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Arte Black, Matte Black, Tempered Blue, Silver, Copper |
| Models | TA-1021, TA-1033, TA-1000, TA-1003, TA-1025, TA-1039 |
| Price | About 175 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 6 released?
The Nokia 6 was announced 2017, January.
What is the Nokia 6's display size?
The Nokia 6 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 6 have?
The Nokia 6 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 6 have?
The Nokia 6 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Nokia 6 have?
The Nokia 6 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Nokia 6 battery capacity?
The Nokia 6 has a 3000 mAh battery.
Does the Nokia 6 support 5G?
No, the Nokia 6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia 6 run?
The Nokia 6 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Nokia 6?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 6 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN