Nokia 7.1
6.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.84 inches · 1080×2280
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3060 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Nokia 7.1 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.84 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 chipset, a 3060 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Nokia 7.1 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 28(700), 38(2600), 40(2300), 66(1700/2100) - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 149.7 x 71.2 x 8 mm (5.89 x 2.80 x 0.31 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.84 inches, 85.1 cm2 (~79.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~432 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 400 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1.28µm, Dual Pixel PDAF 5 MP, f/2.4, 1.12µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3060 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gloss midnight blue, gloss steel |
| Models | TA-1100, TA-1097, TA-1085, TA-1095, TA-1096 |
| Price | About 196 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 7.1 released?
The Nokia 7.1 was announced 2018, October.
What is the Nokia 7.1's display size?
The Nokia 7.1 has a 5.84 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 7.1 have?
The Nokia 7.1 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 7.1 have?
The Nokia 7.1 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Nokia 7.1 have?
The Nokia 7.1 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Nokia 7.1 battery capacity?
The Nokia 7.1 has a 3060 mAh battery.
Does the Nokia 7.1 support 5G?
No, the Nokia 7.1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia 7.1 run?
The Nokia 7.1 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Nokia 7.1?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 7.1 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.