Nokia 800 Tough
4.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display2.4 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery2100 mAh
- OSKaiOS
Sponsored
The Nokia 800 Tough is a smartphone announced 2019. Key specs include a 2.4 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core (2x1.1 GHz Cortex-A7) chipset, a 2 MP main camera, and a 2100 mAh battery. AppsApk rates the Nokia 800 Tough at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - EU LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - MENA, APAC, GCR |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 145.4 x 62.1 x 16.1 mm (5.72 x 2.44 x 0.63 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~19.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | KaiOS |
| Chipset | Qualcomm MSM8905 Snapdragon 205 (28 nm) |
| CPU | Dual-core (2x1.1 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 4GB 512MB |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black Steel, Desert Sand |
| Price | About 120 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 800 Tough released?
The Nokia 800 Tough was announced 2019, September.
What is the Nokia 800 Tough's display size?
The Nokia 800 Tough has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
How much storage does the Nokia 800 Tough have?
The Nokia 800 Tough is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Nokia 800 Tough have?
The Nokia 800 Tough features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Nokia 800 Tough battery capacity?
The Nokia 800 Tough has a 2100 mAh battery.
Does the Nokia 800 Tough support 5G?
No, the Nokia 800 Tough does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia 800 Tough run?
The Nokia 800 Tough runs KaiOS.
What is AppsApk's rating for the Nokia 800 Tough?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 800 Tough at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN