Nokia 8110 4G
2.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display2.4 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery1500 mAh
- OSKaiOS
Sponsored
The Nokia 8110 4G is a smartphone announced 2018. Key specs include a 2.4 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core (2x1.1 GHz Cortex-A7) chipset, a 2 MP main camera, and a 1500 mAh battery. AppsApk rates the Nokia 8110 4G at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
5.0
display
3.0
design
3.0
camera
1.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - Europe |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - Europe LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - MENA/China |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 133.5 x 49.3 x 14.9 mm (5.26 x 1.94 x 0.59 in) |
| Weight | 117 g (4.13 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~27.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | KaiOS |
| Chipset | Qualcomm MSM8905 Snapdragon 205 (28 nm) |
| CPU | Dual-core (2x1.1 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Traditional Black, Banana Yellow |
| Models | 0.95 W/kg (head) 1.48 W/kg (body) |
| Price | About 87 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 8110 4G released?
The Nokia 8110 4G was announced 2018, February.
What is the Nokia 8110 4G's display size?
The Nokia 8110 4G has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
How much storage does the Nokia 8110 4G have?
The Nokia 8110 4G is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Nokia 8110 4G have?
The Nokia 8110 4G features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Nokia 8110 4G battery capacity?
The Nokia 8110 4G has a 1500 mAh battery.
Does the Nokia 8110 4G support 5G?
No, the Nokia 8110 4G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia 8110 4G run?
The Nokia 8110 4G runs KaiOS.
What is AppsApk's rating for the Nokia 8110 4G?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 8110 4G at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.