Nokia 9 PureView
8.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.99 inches · 1440×2880
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3320 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Nokia 9 PureView is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.99 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 3320 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Nokia 9 PureView at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
9.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - TA-1082 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, February |
BODY | |
| Dimensions | 155 x 75 x 8 mm (6.10 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~79.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2880 pixels, 18:9 ratio (~538 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Fifth | 5x 12 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.9", 1.25µm (2x RGB & 3x B/W cameras, working simultaneously) TOF 3D camera" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) USB Power Delivery Fast wireless charging 10W (Qi); 5W (PMA) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3320 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Blue |
| Models | TA-1094, A-1087, TA-1082 |
| Price | About 578 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 9 PureView released?
The Nokia 9 PureView was announced 2019, February.
What is the Nokia 9 PureView's display size?
The Nokia 9 PureView has a 5.99 inches display with 1440 x 2880 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 9 PureView have?
The Nokia 9 PureView comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 9 PureView have?
The Nokia 9 PureView is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Nokia 9 PureView have?
The Nokia 9 PureView features a 12 MP main camera. Specifications: 5x 12 MP.
What is the Nokia 9 PureView battery capacity?
The Nokia 9 PureView has a 3320 mAh battery.
Does the Nokia 9 PureView support 5G?
No, the Nokia 9 PureView does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia 9 PureView run?
The Nokia 9 PureView runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Nokia 9 PureView?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 9 PureView at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN