Nokia Asha 501
2.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2013Available
- NetworkGSM
- Display3.0 inches · 240×320
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1200 mAh
- OSNokia Asha software platform 1.0
Sponsored
The Nokia Asha 501 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.0 inches display, a 3.15 MP main camera, and a 1200 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Asha 501 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
1.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - RM-899 850 / 1900 - RM-900 GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 - RM-90 |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, May |
| Status | Available. Released 2013, June |
BODY | |
| Dimensions | 99.2 x 58 x 12.1 mm (3.91 x 2.28 x 0.48 in) |
| Weight | 98.2 g (3.46 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.0 inches, 27.9 cm2 (~48.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Nokia Asha software platform 1.0, upgradable to 1.4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 4 GB included |
| Internal | 128MB 64MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 320p@15fps |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, EDR |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery (BL-4U) |
MISC | |
| Colors | Bright Red, Bright Green, Cyan, Yellow, White and Black |
| Price | About 87 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Asha 501 released?
The Nokia Asha 501 was announced 2013, May.
What is the Nokia Asha 501's display size?
The Nokia Asha 501 has a 3.0 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Nokia Asha 501 have?
The Nokia Asha 501 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Nokia Asha 501 battery capacity?
The Nokia Asha 501 has a 1200 mAh battery.
Does the Nokia Asha 501 support 5G?
No, the Nokia Asha 501 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Nokia Asha 501 run?
The Nokia Asha 501 runs Nokia Asha software platform 1.0.
What is AppsApk's rating for the Nokia Asha 501?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Asha 501 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.