Nokia Asha 503
4.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.0 inches · 240×320
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1200 mAh
- OSNokia Asha software platform 1.2
Sponsored
The Nokia Asha 503 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.0 inches display, a 5 MP main camera, and a 1200 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Asha 503 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released 2013, November |
BODY | |
| Dimensions | 102.6 x 60.6 x 12.7 mm (4.04 x 2.39 x 0.5 in) |
| Weight | 110.2 g (3.88 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.0 inches, 27.9 cm2 (~44.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Nokia Asha software platform 1.2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 4 GB card included |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@19fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery (BL-4U) |
MISC | |
| Colors | Yellow, black, green, red, blue, white |
| Price | 98 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Asha 503 released?
The Nokia Asha 503 was announced 2013, October.
What is the Nokia Asha 503's display size?
The Nokia Asha 503 has a 3.0 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Nokia Asha 503 have?
The Nokia Asha 503 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Nokia Asha 503 battery capacity?
The Nokia Asha 503 has a 1200 mAh battery.
Does the Nokia Asha 503 support 5G?
No, the Nokia Asha 503 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Nokia Asha 503 run?
The Nokia Asha 503 runs Nokia Asha software platform 1.2.
What is AppsApk's rating for the Nokia Asha 503?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Asha 503 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.