Nokia C1
4.4/ 10
Announced 2019Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.45 inches · 480×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Nokia C1 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.45 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Nokia C1 at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, December |
| Status | Available. Released 2020, January |
BODY | |
| Dimensions | 147.6 x 71.4 x 8.7 mm (5.81 x 2.81 x 0.34 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~197 ppi density) |
| Protection | Yes |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 Pie (Go edition) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.4, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red |
| Models | TA-1165 |
| Price | About $54 |
● Questions about this phone
When was the Nokia C1 released?
The Nokia C1 was announced 2019, December.
What is the Nokia C1's display size?
The Nokia C1 has a 5.45 inches display with 480 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia C1 have?
The Nokia C1 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Nokia C1 have?
The Nokia C1 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Nokia C1 have?
The Nokia C1 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Nokia C1 battery capacity?
The Nokia C1 has a 2500 mAh battery.
Does the Nokia C1 support 5G?
No, the Nokia C1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Nokia C1 run?
The Nokia C1 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 Pie (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Nokia C1?
AppsApk's editorial team rates the Nokia C1 at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.