Nokia Lumia 1320
5.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8
Sponsored
The Nokia Lumia 1320 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 6.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.7 GHz Krait 300 chipset, a 5 MP main camera, and a 3400 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Lumia 1320 at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - RM-994 , HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - RM-995 , HSDPA 900 / 2100 - RM-996 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) - RM-994 , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - RM-995 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released 2014, January |
BODY | |
| Dimensions | 164.2 x 85.9 x 9.8 mm, 125 cc (6.46 x 3.38 x 0.39 in) |
| Weight | 220 g (7.76 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~70.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to 8.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8230AB Snapdragon 400 (28 nm) (3G model)/ MSM8930AB Snapdragon 400 (28 nm) (LTE model) |
| CPU | Dual-core 1.7 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.4, 28mm (wide), 1/4", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Headphone Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery (BV-4BW) |
MISC | |
| Colors | Yellow, white, black, red |
| Price | 229 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Lumia 1320 released?
The Nokia Lumia 1320 was announced 2013, October.
What is the Nokia Lumia 1320's display size?
The Nokia Lumia 1320 has a 6.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia Lumia 1320 have?
The Nokia Lumia 1320 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Nokia Lumia 1320 have?
The Nokia Lumia 1320 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Nokia Lumia 1320 have?
The Nokia Lumia 1320 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Nokia Lumia 1320 battery capacity?
The Nokia Lumia 1320 has a 3400 mAh battery.
Does the Nokia Lumia 1320 support 5G?
No, the Nokia Lumia 1320 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia Lumia 1320 run?
The Nokia Lumia 1320 runs Microsoft Windows Phone 8.
What is AppsApk's rating for the Nokia Lumia 1320?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Lumia 1320 at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.