Nokia Lumia 1520
6.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×1920
- Camera20 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8
Sponsored
The Nokia Lumia 1520 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 6.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.2 GHz Krait 400 chipset, a 20 MP main camera, and a 3400 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Lumia 1520 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - RM-937, RM-939, RM-940 , HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - RM-938 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - RM-937 , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700) - RM-938, RM-940 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released 2013, November |
BODY | |
| Dimensions | 162.8 x 85.4 x 8.7 mm, 120.3 cc (6.41 x 3.36 x 0.34 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to Windows 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.5", 1.12µm, AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.2 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Headphone Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, sensor core |
BATTERY | |
| Charging | Qi wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery (BV-4BW) |
MISC | |
| Colors | Yellow, white, black, red, green (AT&T) |
| Price | 382 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Lumia 1520 released?
The Nokia Lumia 1520 was announced 2013, October.
What is the Nokia Lumia 1520's display size?
The Nokia Lumia 1520 has a 6.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia Lumia 1520 have?
The Nokia Lumia 1520 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Nokia Lumia 1520 have?
The Nokia Lumia 1520 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Nokia Lumia 1520 have?
The Nokia Lumia 1520 features a 20 MP main camera. Specifications: 20 MP.
What is the Nokia Lumia 1520 battery capacity?
The Nokia Lumia 1520 has a 3400 mAh battery.
Does the Nokia Lumia 1520 support 5G?
No, the Nokia Lumia 1520 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia Lumia 1520 run?
The Nokia Lumia 1520 runs Microsoft Windows Phone 8.
What is AppsApk's rating for the Nokia Lumia 1520?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Lumia 1520 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.