Nokia Lumia 530 Dual SIM
4.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1430 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8.1
Sponsored
The Nokia Lumia 530 Dual SIM is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, and a 1430 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Lumia 530 Dual SIM at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 119.7 x 62.3 x 11.7 mm, 86.8 cc (4.71 x 2.45 x 0.46 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~59.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 5 MP, 1/4" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM Radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1430 mAh battery (BL-5J) |
MISC | |
| Colors | Bright orange, Bright green, White, Dark grey |
| Price | 109 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Lumia 530 Dual SIM released?
The Nokia Lumia 530 Dual SIM was announced 2014, July.
What is the Nokia Lumia 530 Dual SIM's display size?
The Nokia Lumia 530 Dual SIM has a 4.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the Nokia Lumia 530 Dual SIM have?
The Nokia Lumia 530 Dual SIM is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Nokia Lumia 530 Dual SIM have?
The Nokia Lumia 530 Dual SIM features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Nokia Lumia 530 Dual SIM battery capacity?
The Nokia Lumia 530 Dual SIM has a 1430 mAh battery.
Does the Nokia Lumia 530 Dual SIM support 5G?
No, the Nokia Lumia 530 Dual SIM does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Nokia Lumia 530 Dual SIM run?
The Nokia Lumia 530 Dual SIM runs Microsoft Windows Phone 8.1.
What is AppsApk's rating for the Nokia Lumia 530 Dual SIM?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Lumia 530 Dual SIM at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN