Nokia Lumia 610
2.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2012Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.7 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory8 GB
- Battery1300 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 7.5 Mango
Sponsored
The Nokia Lumia 610 is a smartphone announced 2012. Key specs include a 3.7 inches display, up to 8GB storage, a 800 MHz ARM Cortex-A5 chipset, a 5 MP main camera, and a 1300 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Lumia 610 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, February |
| Status | Available. Released 2012, April |
BODY | |
| Dimensions | 119 x 62 x 12 mm, 77.6 cc (4.69 x 2.44 x 0.47 in) |
| Weight | 131.5 g (4.62 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~52.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 7.5 Mango |
| Chipset | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz ARM Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 256MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery (BP-3L) |
MISC | |
| Colors | White, Cyan, Magenta, Black |
| Price | About 98 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Lumia 610 released?
The Nokia Lumia 610 was announced 2012, February.
What is the Nokia Lumia 610's display size?
The Nokia Lumia 610 has a 3.7 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Nokia Lumia 610 have?
The Nokia Lumia 610 is available with 8GB of internal storage.
What camera does the Nokia Lumia 610 have?
The Nokia Lumia 610 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Nokia Lumia 610 battery capacity?
The Nokia Lumia 610 has a 1300 mAh battery.
Does the Nokia Lumia 610 support 5G?
No, the Nokia Lumia 610 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Nokia Lumia 610 run?
The Nokia Lumia 610 runs Microsoft Windows Phone 7.5 Mango.
What is AppsApk's rating for the Nokia Lumia 610?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Lumia 610 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN