Nokia Lumia 620
2.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2012Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.8 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory8 GB
- Battery1300 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8
Sponsored
The Nokia Lumia 620 is a smartphone announced 2012. Key specs include a 3.8 inches display, up to 8GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Krait chipset, a 5 MP main camera, and a 1300 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Lumia 620 at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, December |
| Status | Available. Released 2013, January |
BODY | |
| Dimensions | 115.4 x 61.1 x 11 mm, 76 cc (4.54 x 2.41 x 0.43 in) |
| Weight | 127 g (4.48 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~58.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to 8.1 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S4 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Headphone Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery (BL-4J) |
MISC | |
| Colors | Lime green, orange, magenta, yellow, cyan, white, black |
| Price | About 131 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Lumia 620 released?
The Nokia Lumia 620 was announced 2012, December.
What is the Nokia Lumia 620's display size?
The Nokia Lumia 620 has a 3.8 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Nokia Lumia 620 have?
The Nokia Lumia 620 is available with 8GB of internal storage.
What camera does the Nokia Lumia 620 have?
The Nokia Lumia 620 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Nokia Lumia 620 battery capacity?
The Nokia Lumia 620 has a 1300 mAh battery.
Does the Nokia Lumia 620 support 5G?
No, the Nokia Lumia 620 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Nokia Lumia 620 run?
The Nokia Lumia 620 runs Microsoft Windows Phone 8.
What is AppsApk's rating for the Nokia Lumia 620?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Lumia 620 at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN