Nokia Lumia 625
2.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory8 GB
- Battery2000 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8
Sponsored
The Nokia Lumia 625 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.7 inches display, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Krait chipset, a 5 MP main camera, and a 2000 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Lumia 625 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, July |
| Status | Available. Released 2013, August |
BODY | |
| Dimensions | 133.3 x 72.3 x 9.2 mm, 87.6 cc (5.25 x 2.85 x 0.36 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 62.9 cm2 (~65.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~199 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to 8.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.4, 28mm (wide), 1/4", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Headphone Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| NFC | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery (BP-4GWA) |
MISC | |
| Colors | Orange, Bright green, Yellow, Black and white |
| Price | About 175 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Lumia 625 released?
The Nokia Lumia 625 was announced 2013, July.
What is the Nokia Lumia 625's display size?
The Nokia Lumia 625 has a 4.7 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Nokia Lumia 625 have?
The Nokia Lumia 625 is available with 8GB of internal storage.
What camera does the Nokia Lumia 625 have?
The Nokia Lumia 625 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Nokia Lumia 625 battery capacity?
The Nokia Lumia 625 has a 2000 mAh battery.
Does the Nokia Lumia 625 support 5G?
No, the Nokia Lumia 625 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia Lumia 625 run?
The Nokia Lumia 625 runs Microsoft Windows Phone 8.
What is AppsApk's rating for the Nokia Lumia 625?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Lumia 625 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.