Nokia Lumia 635
5.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1830 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8.1
Sponsored
The Nokia Lumia 635 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, and a 1830 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Lumia 635 at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - RM-974 , HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - RM-975 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) - RM-974 , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700) - RM-975 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 129.5 x 66.7 x 9.2 mm, 78.5 cc (5.10 x 2.63 x 0.36 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 54.3 cm2 (~62.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~221 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 512MB 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, 1/4", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, sensor core |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1830 mAh battery (BL-5H) |
MISC | |
| Colors | Bright Orange, bright green, bright yellow, white, black |
| Price | 120 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Lumia 635 released?
The Nokia Lumia 635 was announced 2014, April.
What is the Nokia Lumia 635's display size?
The Nokia Lumia 635 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia Lumia 635 have?
The Nokia Lumia 635 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Nokia Lumia 635 have?
The Nokia Lumia 635 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Nokia Lumia 635 have?
The Nokia Lumia 635 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Nokia Lumia 635 battery capacity?
The Nokia Lumia 635 has a 1830 mAh battery.
Does the Nokia Lumia 635 support 5G?
No, the Nokia Lumia 635 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia Lumia 635 run?
The Nokia Lumia 635 runs Microsoft Windows Phone 8.1.
What is AppsApk's rating for the Nokia Lumia 635?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Lumia 635 at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.