Nokia Lumia 638
3.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1830 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8.1
Sponsored
The Nokia Lumia 638 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, and a 1830 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Lumia 638 at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
5.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - RM-1010 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, December |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 129.5 x 66.7 x 9.2 mm (5.10 x 2.63 x 0.36 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Panorama |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, 1/4", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1830 mAh battery (BL-5H) |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 109 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Lumia 638 released?
The Nokia Lumia 638 was announced 2014, December.
What is the Nokia Lumia 638's display size?
The Nokia Lumia 638 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia Lumia 638 have?
The Nokia Lumia 638 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Nokia Lumia 638 have?
The Nokia Lumia 638 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Nokia Lumia 638 have?
The Nokia Lumia 638 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Nokia Lumia 638 battery capacity?
The Nokia Lumia 638 has a 1830 mAh battery.
Does the Nokia Lumia 638 support 5G?
No, the Nokia Lumia 638 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia Lumia 638 run?
The Nokia Lumia 638 runs Microsoft Windows Phone 8.1.
What is AppsApk's rating for the Nokia Lumia 638?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Lumia 638 at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.