Nokia Lumia 720
1.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera6.7 MP
- Memory8 GB
- Battery2000 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8
Sponsored
The Nokia Lumia 720 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, up to 8GB storage, a Dual-core 1.0 GHz chipset, a 6.7 MP main camera, and a 2000 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Lumia 720 at 1.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
1.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February |
| Status | Available. Released 2013, April |
BODY | |
| Dimensions | 127.9 x 67.5 x 9 mm, 78 cc (5.04 x 2.66 x 0.35 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to 8.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8227 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Carl Zeiss optics, LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 6.7 MP, 1/3.6", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Headphone Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery (BP-4GW) |
MISC | |
| Colors | White, Red, Yellow, Cyan/Black |
| Price | About 218 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Lumia 720 released?
The Nokia Lumia 720 was announced 2013, February.
What is the Nokia Lumia 720's display size?
The Nokia Lumia 720 has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Nokia Lumia 720 have?
The Nokia Lumia 720 is available with 8GB of internal storage.
What camera does the Nokia Lumia 720 have?
The Nokia Lumia 720 features a 6.7 MP main camera. Specifications: 6.7 MP.
What is the Nokia Lumia 720 battery capacity?
The Nokia Lumia 720 has a 2000 mAh battery.
Does the Nokia Lumia 720 support 5G?
No, the Nokia Lumia 720 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Nokia Lumia 720 run?
The Nokia Lumia 720 runs Microsoft Windows Phone 8.
What is AppsApk's rating for the Nokia Lumia 720?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Lumia 720 at 1.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN