Nokia Lumia 730 Dual SIM
5.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera6.7 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8.1
Sponsored
The Nokia Lumia 730 Dual SIM is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 6.7 MP main camera, and a 2200 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Lumia 730 Dual SIM at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 134.7 x 68.5 x 8.7 mm, 80.3 cc (5.30 x 2.70 x 0.34 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 59.4 cm2 (~64.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~316 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1, upgradable to Microsoft Windows 10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Zeiss optics, LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 6.7 MP (6.1 MP effective), 1/3.4", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass, sensor core |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2200 mAh battery (BV-T5A) |
MISC | |
| Colors | Orange, green, white, black |
| Price | 186 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Lumia 730 Dual SIM released?
The Nokia Lumia 730 Dual SIM was announced 2014, September.
What is the Nokia Lumia 730 Dual SIM's display size?
The Nokia Lumia 730 Dual SIM has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia Lumia 730 Dual SIM have?
The Nokia Lumia 730 Dual SIM comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Nokia Lumia 730 Dual SIM have?
The Nokia Lumia 730 Dual SIM is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Nokia Lumia 730 Dual SIM have?
The Nokia Lumia 730 Dual SIM features a 6.7 MP main camera. Specifications: 6.7 MP (6.1 MP effective).
What is the Nokia Lumia 730 Dual SIM battery capacity?
The Nokia Lumia 730 Dual SIM has a 2200 mAh battery.
Does the Nokia Lumia 730 Dual SIM support 5G?
No, the Nokia Lumia 730 Dual SIM does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Nokia Lumia 730 Dual SIM run?
The Nokia Lumia 730 Dual SIM runs Microsoft Windows Phone 8.1.
What is AppsApk's rating for the Nokia Lumia 730 Dual SIM?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Lumia 730 Dual SIM at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.