Nokia Lumia 810
2.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2012Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8
Sponsored
The Nokia Lumia 810 is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, and a 1800 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Lumia 810 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1700 / 2100 HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, October |
| Status | Available. Released 2012, November |
BODY | |
| Dimensions | 127.8 x 68.4 x 10.9 mm, 95 cc (5.03 x 2.69 x 0.43 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~60.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to 8.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Carl Zeiss optics, dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Headphone Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery (BP-4W) |
MISC | |
| Colors | Black, Cyan |
| Price | About 273 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Lumia 810 released?
The Nokia Lumia 810 was announced 2012, October.
What is the Nokia Lumia 810's display size?
The Nokia Lumia 810 has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia Lumia 810 have?
The Nokia Lumia 810 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Nokia Lumia 810 have?
The Nokia Lumia 810 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Nokia Lumia 810 have?
The Nokia Lumia 810 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Nokia Lumia 810 battery capacity?
The Nokia Lumia 810 has a 1800 mAh battery.
Does the Nokia Lumia 810 support 5G?
No, the Nokia Lumia 810 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Nokia Lumia 810 run?
The Nokia Lumia 810 runs Microsoft Windows Phone 8.
What is AppsApk's rating for the Nokia Lumia 810?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Lumia 810 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN